header

43. Międzynarodowy Bieg
Warciański - 22.10.2023 r.
12 PZLA MISTRZOSTWA POLSKI W BIEGU NA 10 KM KOBIET

          W minioną niedzielę 25 października wystartowała 40 edycja Biegu Warciańskiego. Był to bieg zupełnie inny niż poprzednie nie ze względu na jubileusz a z uwagi na pandemię COVID-19. Na uczestników czekało wiele zmian. Nowa lokalizacja, znacznie mniejsza liczba uczestników a przede wszystkim brak kibiców na trasie biegu.

 


Bieg Warciański jest jedną z najstarszych i nieprzerwanie odbywających się imprez biegowych w Polsce. Z roku na rok impreza zyskiwała na popularności i prestiżu co przekładało się na liczbę startujących. W tym roku spodziewano się aż 750 biegaczy. Wśród nich elity polskich biegaczy, która od kilku lat bardzo chętnie gości w Kole. Wszystko to miało podkreślić wspaniały jubileusz imprezy. Jednak przez obecną sytuację związaną z pandemią COVID-19 organizacja wydarzenia była bardzo utrudniona a przeprowadzenie biegu stało nawet pod znakiem zapytania. Mimo wszystko organizatorzy nie przerwali swoich działań. Jednak w porównaniu do poprzedniej edycji wprowadzili kilka zmian. Obecna sytuacja wymusiła przeniesienie lokalizacji zawodów. Tym razem start i meta oraz biuro zawodów, usytuowane były na terenie Stadionu Miejskiego MOSiR przy ul. Sportowej 12. Podjęto również decyzję o zmniejszeniu limitu uczestników i zorganizowaniu oddzielnie startów dla mężczyzn i kobiet. Ze względów na panujące obostrzenia w wydarzeniu mogło wziąć udział maksymalnie 250 uczestników w każdym biegu. Najbardziej zauważalną zmianą była nowa trasa biegu. Zwłaszcza jeśli chodzi o jej charakterystykę i stopień trudności.  Bieg całkowicie odbywał się poza drogami publicznymi a profilem zbliżony był do biegów terenowych. Prócz kilkuset metrów na bieżni lekkoatletycznej trasa poprowadzona była po szutrach wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Warty. Tradycyjnie dystans wynosił 10 km. Czego mogło brakować biegaczom podczas rywalizacji to z pewnością dopingu kibiców. I tu kolejny raz wpływ miały wprowadzone obostrzenia, które zabraniały organizacji imprez sportowych z udziałem publiczności.

Co do samego biegu jak przystało na imprezę w obecnych czasach wszechobecne były maseczki i dezynfekcja dłoni. By ograniczyć kumulowanie się zawodników przed startem zrezygnowano z wspólnej rozgrzewki. Jako pierwsi o godzinie 9.00 do rywalizacji przystąpili panowie. Ostatecznie na starcie zameldowało się 162 zawodników.

Pierwszy zmagania ukończył zawodnik UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork Emil Dobrowolski z bardzo dobrym czasem 30:48. Za nim finiszował Andrzej Rogiewicz (31:06) reprezentant MKS Inowrocław. Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Gosiewski (31:35) z 1 Brygady Logistycznej CWZS Zawisza Bydgoszcz.

 

Następnie o godzinie 11.00 wystartowały panie. W biegu kobiet ścigały się 44 zawodniczki. Wśród pań triumfowała Monika Jackiewicz z czasem 35:38 (12 Brygada Zmechanizowana). Drugie miejsce zajęła Monika Kaczmarek (36:12) z ASICS FrontRunner Poland, a trzecie była zawodniczka LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża Justyna Korytkowska (36:39).

Tradycyjnie prowadzono też klasyfikację wśród najlepszych zawodników i zawodniczek z powiatu kolskiego oraz z Koła.  Pierwsze miejsce w powiecie zajął Marcin Wojewoda, drugie Maciej Wróblewski, a męskie podium uzupełnił Dominik Urbaniak. Wśród Pań najlepsza była Michalina Walczak Pecyna przed Justyną Wałowską i Małgorzatą Nowacką. W rywalizacji najszybszych zawodników z Koła zwyciężył Marcin Wojewoda przed Maciej Wróblewskim i Krzysztofem Nowackim.  Natomiast najszybszą kobieta okazała się być Małgorzata Nowacka, która wyprzedziła Martę Krokos i Joannę Jasińską.

Warto podkreślić, że wszyscy startujący uczestnicy ukończyli bieg. Po przekroczeniu linii finiszu na każdego biegacza czekał bardzo bogaty pakiet z medalem i upominkami od sponsorów imprezy. Bezpośrednio po każdym biegu odbywała się krótka ceremonia dekoracji najlepszych biegaczy i biegaczek. Zwycięzcy nagradzani byli pojedynczo w specjalnie wyznaczonej strefie. Niestety również bez udziału publiczności.

Podsumowując, należą się ogromne gratulacje dla wszystkich zawodników za obecność, rywalizację i niezłomność pomimo trudnej sytuacji panującej w kraju. Dla wszystkich pozostałych biegaczy, którzy nie mogli z różnych przyczyn być w niedzielę organizatorzy umożliwiają udział w formie wirtualnej. Szczegóły w artykule poniżej.

Wyniki biegu: https://time4run.com.pl/imprezy/miedzynarodowy-bieg-warcianski/Serwis biegwarcianski.pl używa plików cookie.  

Zrozumiałem